Skip to main content

Chorwacja: Cavtat i Dubrownik – co zobaczyć?

Moja druga wizyta w Chorwacji oczywiście przypomniała mi wspaniałe wakacje z 2008 roku, jednak pozwoliła też na nowo się zaskoczyć i odkryć takie miejsca jak np. Cavtat. Wyjazd do Chorwacji jednak zaczynamy od lądowania w czarnogórskim Tivacie, lotnisko jest bardzo niewielkie i nie wiem czy nie będą musieli rozważyć rozbudowy w najbliższym czasie, jeśli tak duże zainteresowanie Czarnogórą się utrzyma. Na razie jest jednak wystarczające (choć o strefie wolnocłowej radzę raczej zapomnieć). Lotnisko położone jest tuż przy Zatoce Kotorskiej – jedynym miejscu w Europie Południowej, które może poszczycić się fiordami niczym w Skandynawii.

Położenie miedzy dwoma wzniesieniami zapewnia nam trochę emocji przy lądowaniu, bowiem wpadamy w dość nieprzyjemny tunel, gdzie telepie nas na wszystkie strony. Widoki jednak obłędne. W tym miejscu jednak na razie opuszczamy Czarnogórę i jedziemy prosto z lotniska do Cavtat w Chorwacji. Odległość to ok. 60 km pod warunkiem, że wybierze się przeprawę promową między Lepetane a Kamenari. Zaoszczędza się tym samym ok. 35-40 km, masę zakrętów, a można zyskać piękne widoki na Zatokę Kotorską podczas przeprawy trwającej szalone 5 min (przejazd autokaru 15 €, samochodu osobowego 5 €).

 Celowo nie podaję czasu przejazdu między Tivatem a Cavtatem, ponieważ po drodze trzeba przekroczyć 2 przejścia graniczne: pierwsze to od strony Czarnogóry, drugie od strony Chorwacji (oba na podstawie dowodu osobistego lub paszportu) Nam się całkiem szybko udało załatwić formalności (ok. 20 min), ale słyszałam, że stać można i 4 godziny także trzeba mieć to wkalkulowane. Zajrzyj do wpisu z Czarnogóry!

Przystanek: Cavtat

Do Cavtatu zajeżdżamy wieczorem, nasz hotel – Iberostar Albatros (aktualnie Remisens Hotel Albatros) – położony jest w przepięknej zatoce, ok. 10-15 min spaceru od ścisłego centrum miejscowości. Sam Cavtat jest uroczym, czystym i przyjemnym miasteczkiem portowym, który klimatem przypominał mi Split. Jasny kamień, wąskie uliczki, wypasione łodzie w porcie, naprawdę doskonała miejscówka, dla tych którzy cenią sobie spokojny wypoczynek, ale i lubią wyskoczyć na piwko. Jedynym minusem tego miejsca są plaże, choć to generalnie w ogóle nie jest zaleta Chorwacji. Jeśli już jest pasek przy wodzie to nieznośnie kamienisty, lub w formie betonowych platform. Natomiast kolor wody oraz obłędne zachody słońca zdecydowanie – przynajmniej jak dla mnie rekompensują braki w plażach.

Do Dubrownika stateczkiem

Z Cavtatu za ok. 50-60 kun można popłynąć do Dubrownika, rejsy są kilka razy dziennie, przeprawa zajmuje ok 40 min, w zależności ile miejscowości jest po drodze (łódki zatrzymują się m. in. w Plat i Mlini). Do Dubrownika dopływa się od strony starego portu tuż przy Starówce, a stąd już kilka kroków do najważniejszych zabytków Starego Miasta, które w całości zostało wpisane na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Chorwacja generalnie od 2008 roku podrożała, choć Dubrownik zawsze był drogi (dla porównania na Hvarze za 50 zł można było zjeść obiad z owocami morza i domowym winem dla dwóch osób, w Dubrowniku ta kwota ledwo starczyła na dwa piwa i pizzę), dziś przykładowo za 2 kulki pysznych lodów trzeba zapłacić 20 kun (ok. 12 zł), wodę gazowaną 0,2 litra – 15 kun. Ale miast uroku nie straciło, wciąż jest piękne, czyste i tętniące życiem. Koniecznie polecam zboczenie z głównego deptaku – Stradun’u w boczne uliczki, by naprawdę poczuć klimat miasta.

I jak Ci się podoba Dubrownik? Wybierasz się niebawem do Chorwacji? Masz pytania, na które nie ma odpowiedzi w tekście? Koniecznie daj znać w komentarzu! A jeśli spodobał Ci się ten wpis i uznasz go za wartościowy, będzie mi miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi korzystając z kolorowych przycisków poniżej. Dziękuję!
Zapraszam Cię również na mój fan page na Facebooku Kto podróżuje ten żyje dwa razy, skąd dowiesz się gdzie aktualnie jestem i dokąd się wybieram. Do zobaczenia!

Jeden komentarz to “Chorwacja: Cavtat i Dubrownik – co zobaczyć?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.