Skip to main content

Trudna sztuka jedzenia pałeczkami

Pałeczki to najpopularniejsze sztućce na świecie? Używa ich ponad 2 miliardy ludzi! Pierwsze wzmianki na temat pałeczek datuje się na 2000 lat, choć są też teorie, że prymitywnymi formami patyczków (gałązki, kawałki drewna) podczas spożywania pokarmów posługiwały się już prymitywne chińskie plemiona. Innym zastosowaniem miało być wyjmowanie pieczonych potraw z rozgrzanych palenisk. Niezależnie od tego niesamowitym pozostaje fakt, że w sumie przez tyle wieków ich wygląd czy zastosowanie nie uległy wielkim zmianom, tyle, że dziś wykonuje się je z różnych materiałów i przykłada do ich wyglądu większą wagę.

Geneza jedzenia pałeczkami

Sama czynność jedzenia pałeczkami odzwierciedla japońskie i chińskie wierzenia, stanowi tak naprawdę piękną ceremonię, podczas której trzeba przestrzegać wielu zasada, o których za chwilę. Warto również wspomnieć, że Konfucjusz uważał, że posiadanie noża przy stole to akt agresji, który nie przystoi mężczyźnie. Jego filozofia odegrała ogromną rolę w rozpowszechnieniu stosowania pałeczek w Azji.

Sposoby jedzenia pałeczkami

Niewtajemniczonym wydaje się, że jedzenie pałeczkami to trudna sztuka – otóż nic bardziej mylnego! Sposobów jedzenia pałeczkami jest wiele, a tak naprawdę chodzi o to by trafić pożywieniem do buzi.

I, Hiaeoupyc [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Najpopularniejszy i dla mnie również najłatwiejszy jest sposób typowo chiński, czyli pałeczkę ujmujemy w dłoń w taki sposób, że węższy jej koniec spoczywa na czwartym palcu. Szerszy koniec opiera się na dłoni i przytrzymywany jest swobodnie opierającym się na niej kciukiem. W ten sposób jest ona zupełnie nieruchoma. Drugą pałeczkę ujmujemy w dłoń podobnie jak długopis. Węższy koniec trzymamy kciukiem, palcem wskazującym i trzecim palcem. Szerszy koniec pałeczki opiera się swobodnie na górnej części palca wskazującego. Pałeczka ta jest ruchoma. Obie pałeczki powinny być ułożone w jednej płaszczyźnie. Ruchomą pałeczką poruszamy w kierunku pałeczki stabilnej.

Pałeczkowy savoir-vivre

Jedząc pałeczkami przede wszystkim jemy wolniej, co ma kolosalne znaczenie dla naszego trawienia, smakowania potraw i zdrowia. Podczas jedzenia pałeczkami należy jednak przestrzegać kilku zasad:
  • przede wszystkim nie wolno nigdy nikogo wskazywać pałeczką,
  • pałeczki wypada trzymać je mniej więcej w połowie, choć im wyżej tym lepiej to o nas świadczy – bowiem im niżej je trzymamy tym nasi towarzysze posiłku pomyślą, że jesteśmy mało inteligentni
  • nie wolno wbijać w przerwie posiłku pałeczek w ryż – tylko podczas pogrzebów wbija się pałeczki w ryż, który kładzie na ołtarz
  • jedząc zupę pałeczkami wybieramy najpierw stałe elementy a następnie wypijamy zupę prosto z miseczki

 

毛抜き~commonswiki CC BY-SA 3.0
  • jeśli nakładasz coś pałeczkami z wspólnego talerza użyj tych końców, którymi nie jadłeś oraz nigdy nie podawaj nikomu niczego swoimi pałeczkami
  • nie macha się również pałeczkami nad potrawami, jeśli zastanawiasz się co jeszcze zjeść
  • nie wolno oblizywać pałeczek
  • pałeczki należy kłaść częścią stykającą się z jedzeniem na specjalnej podstawce
To tylko niektóre z zasad savoir-vivre, ale wg mnie najważniejsze, dzięki którym nie będzie wtopy przy azjatyckim stole. Co ciekawe – pałeczek używa się w Azji nie tylko do jedzenia, ale również do gotowania, są one dłuższe ok. 30-40 cm.

Z czego robi się pałeczki?

Materiały, jakich używa się dziś do wytwarzania pałeczek to bambus, porcelana, plastik, drewno, metal (głownie używane w Korei) czy kość słoniowa. Osobiście preferuje pałeczki bambusowe lub drewniane, najlepiej trzymają jedzenie i nie przewodzą ciepła. Oczywiście kiedy jem na mieście korzystam z jednorazowych, które są jak jeden kawałek drewna, który trzeba rozdzielić. Dzięki temu wiemy, że nikt wcześniej naszymi pałeczkami nie jadł.
A Wam jak idzie posługiwanie się pałeczkami? Może jak babci z poniższego rysunku? 🙂
Jak Ci idzie jedzenie pałeczkami? Jakie są Twoje patenty? Masz pytania, na które nie ma odpowiedzi w tekście? Koniecznie daj znać w komentarzu! A jeśli spodobał Ci się ten wpis i uznasz go za wartościowy, będzie mi miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi korzystając z kolorowych przycisków poniżej. Dziękuję!
Zapraszam Cię również na mój fan page na Facebooku Kto podróżuje ten żyje dwa razy, skąd dowiesz się gdzie aktualnie jestem i dokąd się wybieram. Do zobaczenia!

Jeden komentarz to “Trudna sztuka jedzenia pałeczkami”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.