Skip to main content

Transsyberyjskim szlakiem

Kolej transsyberyjska to najdłuższa linia kolejowa na świecie, jej główny szlak – transsyberyjski – wiedzie od Moskwy aż do Władywostoku  liczy sobie 9288,8 km. Podczas przejazdu kolej przekracza aż 8 stref czasowych! Czas przejazdu głównym szlakiem z Moskwy do  Władywostoku zajmuje 6 dni i 4h, a ile można po drodze zobaczyć! Gotowi na wycieczkę?

Trasy kolei transsyberyjskiej

Są jeszcze 3 inne szklaki, oczywiście pokrywające się z głównym szlakiem do pewnego momentu:
 • linia transmandżurska – w miejscowości Tatarskaja odbija na południowy wschód w kierunku Chin kończąc swój bieg w Pekinie;
 • linia transmongloska – z Ułan Ude kieruje się w stronę Ułan Bator i kończy swój bieg ponownie w Pekinie;
 • linia Bajkalsko-Amurska Magistrala – która biegnie około 680-840 km na północ od kolei transsyberyjskiej i równolegle do niej. Powstała ze względów strategicznych, z powodu zbyt dużej bliskości głównego szlaku kolei transsyberyjskiej do chińskiej granicy.
http://transsiberian.info/map.htm

 

Informacje praktyczne

http://www.seat61.com/Trans-Siberian.htm#plan – istna kopalnia wiedzy, z której zaczerpnęłam kilka najważniejszych informacji:
 • Kiedy jechać? Każdą z linii kolei transsyberyjskiej przejechać się można przez cały rok, choć naturalnie od maja do września pogoda jest najkorzystniejsza jeśli chodzi o widoki za oknem lub jeśli będziecie chcieli zwiedzać miasta po drodze.
 • Jaki wagon wybrać? Do wyboru macie przedziały z 4 kuszetkami (2 klasa) i 2 kuszetkami (1 klasa, dwukrotnie droższa od pierwszej).
 • Jaką trasę mogę wybrać? Podane linie to tylko część połączeń jakie oferuje cały system kolejowy we wschodniej Azji, możecie wybrać trasę do Pekinu a następnie skorzystać z połączeń do Hanoi, Tybetu czy Kula Lumpur, a nawet promem do Japonii! Do Moskwy również nie musicie przylecieć – czy to z Warszawy czy z Berlina a nawet z Londynu – możecie już z tych miast zacząć swoją kolejową wyprawę!
 • Zwiedzanie „po drodze”. Jeśli chcecie podczas przejazdu wysiadać by przez jakiś czas pozwiedzać przykładowo Ułan Ude musicie zaplanować to wcześniej, ponieważ  pociągi nie działają na zasadzie hop on – hop off, miejsca w przedziałach są z góry rezerwowane. Natomiast dzięki Real Russia trip planner możecie bez trudu zaplanować postoje i po prostu kupić bilety na kilka pociągów uwzględniając postoje. Jeśli macie dużo czasu i cierpliwości możecie tez w każdym miejscu kupować bilety na stacjach, więcej informacji znajdziecie tu: How to book ,
 • Nie zapomnijcie o wizach! Gdy już zabukujecie swoje bilety musicie uzyskać wizy turystyczne do Rosji – aktualne informacje Ambasada Rosji a następnie w zależności od wyboru trasy: mongolską Ambasada Mongolii czy chińską Ambasada Chińska

A ile to wszystko kosztuje?

Przykładowy koszt biletu na trasie Moskwa – Pekin (w jedną stronę!) w 2 klasie to ok. 570-670 EUR. Do tego dochodzą koszty dotarcia do Moskwy, koszty wiz w zależności od trasy, ubezpieczenia i ewentualnych noclegów na trasie jeśli zatrzymujemy się na nocleg i zwiedzamy. Naturalnie trzeba przeznaczyć budżet na jedzenie na trasie – można wyżywienie wykupić wraz z biletem (od 42 EUR + do biletu) lub zaopatrywać się w pociągu lub na kolejnych stacjach.

Wyprawa koleją transsyberyjską to moje marzenie, choć póki co – ze względu na koszty – odkładam ją na później, bogaciej – sami wiecie 🙂
A Wy wybralibyście się w taką podróż? A może już mieliście okazję? Koniecznie daj znać w komentarzu! A jeśli spodobał Ci się ten wpis i uznasz go za wartościowy, będzie mi miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi korzystając z kolorowych przycisków poniżej. Dziękuję!

Zapraszam Cię również na mój fan page na Facebooku Kto podróżuje ten żyje dwa razy, skąd dowiesz się gdzie aktualnie jestem i dokąd się wybieram. Do zobaczenia!

14 komentarze to “Transsyberyjskim szlakiem”

 1. A ja 5 lat temu bylam i polecm.Dojechałam tylko do Irkucka, nad Bajkał i z powrotem. Jeszcze marzy mi się dalej do Władywostoku. Nie wspomnę tu o Pekinie czy choćby Ułan Bator. Pozdrawiam wszystkich podrózników.

 2. Podróż koleją transsyberyjską to moje marzenie już od dawna 🙂 Czytając Twojego posta potwierdza sie wszystko o czym czytałam na ten temat, bo interesowały mnie koszty.
  No ale cóż – dane mi jest jeszcze poczekać na lepsze czasy.
  Ale myślę, że z tej podróży nie zrezygnuję, po prostu poczekam 🙂 Wierzę, że się spełni 🙂
  Tobie równiez tego życzę! 🙂
  Pozdrawiam, Aga z viva-elmundo.blogspot.com

 3. Oj ja bym się wybrała 🙂 A co! Tyle można zobaczyć po drodze… ehhh. Ale faktycznie taka podróż jest dość droga, więc może kiedyś, w tzw. bogatszych czasach 🙂 Póki co muszę zaspokoić swój podróżniczy głód Paryżem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.