Skip to main content

Symbolika gestów Buddy

Budda przedstawiany jest w jednej z czterech pozycji: stojącej, leżącej, siedzącej lub – wyjątkowo w Tajlandii – idącej. Do tego dochodzą jeszcze niezwykle ważne gesty zwane mudrā, będące charakterystycznym układem dłoni buddy, każdy o szczególnym znaczeniu. Przeczytajcie o najpopularniejszych z nich.

Abhaya mudrā

To gest rozpraszający strach, Budda zazwyczaj stoi z prawą dłonią uniesioną – dłoń jest otwarta ku przodowi a palce wyprostowane – u nas w ten sposób wyrażamy stop.
fengshui.about.com

Bhumisparsha mudrā

Ten gest oznacza przywoływanie ziemi na świadka, Budda przedstawiony jest w pozycji siedzącej z prawą ręką opartą na kolanie, końcami palców dotykając ziemi.
www.yogateau.com

Dharmacakra mudrā

To gest oznaczający wirowanie Koła  Prawa: obie ręce trzymane są z przodu ciała a końce palców lewej ręki spoczywają na prawej dłoni.
www.buddhachannel.tv

Dhyana mudrā

Jest gestem medytacji, dłonie spoczywają płasko na łonie, harmonijnie jedna w drugiej.
Autor: Photo Dharma from Penang, Malaysia [CC BY 2.0], Wikimedia Commons

Vara mudrā

Budda siedzący lub stojący wykonuje go podczas błogosławieństwa, prawa ręka skierowana jest w dół, dłoń jest otwarta i ma mniej więcej proste palce.
Autor: Photo Dharma from Penang, Malaysia [CC BY 2.0], Wikimedia Commons

Vitarka mudrā

Przypominający nieco nasz gest OK, tak naprawdę jest symbolem nauczania, który wykonuje się prawą dłonią, palec wskazujący i kciuk stykają się tworząc tzw. Koło Prawa.
fengshui.about.com
Interesuje Cię Buddha? Planujesz odwiedzić jedno z miejsc na liście? Masz pytania, na które nie ma odpowiedzi w tekście? Koniecznie daj znać w komentarzu! A jeśli spodobał Ci się ten wpis i uznasz go za wartościowy, będzie mi miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi korzystając z kolorowych przycisków poniżej. Dziękuję!
Zapraszam Cię również na mój fan page na Facebooku Kto podróżuje ten żyje dwa razy, skąd dowiesz się gdzie aktualnie jestem i dokąd się wybieram. Do zobaczenia!

4 komentarze to “Symbolika gestów Buddy”

  1. Interesujący wpis 🙂 Zawsze ciekawił mnie ostatni symbol, takiego Buddę lubiłam nazywać "Przyprawowym Buddą" bo dla mnie zawsze wyglądał jak by ze skupieniem przyprawiał jakąś aromatyczną potrawę 🙂
    Dzięki za wytłumaczenie!
    ~Karolina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.