Skip to main content

TOP 10: Posągi Buddy na świecie

W dzisiejszej odsłonie zestawienia Top 10 przedstawiam Wam 10 NAJ posągów Buddy na świecie. Czasem są one najwyższe, czasem najdłuższe a czasem najbardziej oryginalne. Kolejność przypadkowa – przed Wami TOP 10: Posągi Buddy na świecie!

Wielki Budda z Leshan

Leży w Chinach, w pobliżu miasta Leshan w chińskiej prowincji Syczuan. Mierzy 71 metrów wysokości, dzięki czemu jest jednym z największych posągów Buddy na świecie. W 1996 roku został wraz z pobliską górą Emei wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Buddyjski mnich Haitong zainicjował budowę posągu w 713 roku, który został usytuowany na zboczu z twarzą zwróconą do zlewiska rzek Dadu He i Min Jiang. Występujące w tym miejscu wcześniej niesprzyjające rybakom podwodne zapadlisko dzięki posągowi buddy miało już przestać trapić rybaków. Dziś posągowi zagrażają głównie erozje, które mogą przyczynić się do jego zawalenia.
Wstęp: CNY 90 (+ CNY 70 za transfer łodzią)
Przydatne: mapa
Autor: Ariel Steiner (Praca własna) [CC BY-SA 2.5], Wikimedia Commons

Wielki Budda z Kamakury

Mieści się w Japonii, na terenie świątyni buddyjskiej należącej do sekty Jōdo-shū. Przedstawia buddę Amidę, czyli buddę nieograniczonego światła, najbardziej czczonego z tzw. Buddów medytacyjnych. Jest to drugi co wielkości posąg buddy z brązu w Japonii, a odlany został w 1252 roku. Budda mierzy 14 m wysokości i siedzi w pozycji kwiatu lotosu. Obecnie stoi pod gołym niebem, lecz pierwotnie znajdowała się w wielkim drewnianym pawilonie, który został zniszczony w 1495 roku przez tsunami.
Wstęp: 200 yen
Autor: Žiga (Praca własna) [CC0], Wikimedia Commons
Samadhi Budda
Znajdziecie go w Świątyni Kande Viharaya w miejscowości Aluthgama na Sri Lance. Jest to najwyższy posąg siedzącego Buddy na świecie. Mierzy 48 metrów i powstał w 2002 roku.
Autor: Balou46 (Praca własna) [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons

Odpoczywający Budda 

Odpoczywa w Świątyni Wat Pho w Bangkoku w Tajlandii i jest największym posągiem leżącego buddy w Tajlandii. Wat Pho znajduje się na terenie Starego Miasta Królewskiego (Rattanakosin), nieco na południe od Wielkiego Pałacu Królewskiego. Pozłacana figura mierzy 15 m wysokości i 46 metrów długości i przedstawia Wielkiego Mistrza w momencie osiągania nirwany. Wyjątkowo ciekawe są stopy Oświeconego, na których przepięknie wygrawerowano starożytne symbole i inkrustowano je masą perłową.

Wstęp: 100 THB (w cenie butelka wody)

Przydatne: wskazówki dojazdu i informacje praktyczne

Monywa Buddha

Leży (dosłownie) mniej niż godzinę drogi od Moulmein w Birmie, w miejscowości Monywa i jest największym leżącym posągiem Buddy na świecie. Mierzący 30 metrów wysokości i ponad 180 metrów długości posąg jest wydrążony w środku i dostępny dla zwiedzających. Znajdują się tu dioramy z życia Buddy Powstał ponad dekadę temu dzięki inicjatywie głównego mnicha z klasztoru Win Sein Taw Ya. Dodatkowo za leżącym Buddą powstał drugi najwyższy posąg stojącego Buddy – Laykyun Setkyar mierzący 116 metrów. Budowę ukończono w 2008 roku, trwała 11 lat.
Wstęp: 3 USD
By Arian Zwegers (Monywa, Reclining Buddha) [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons

Wielki Budda z Lushan

Zwany też Spring Temple Buddha, stoi w Chinach, w prowincji Henan i mierzy 128 metrów (a razem z cokołami 208 m), dzięki czemu stał się najwyższą statuą na świecie. Pomysł budowy pojawił się tuż po zniszczeniu przez Talibów Posągów Buddy w Bamianie (Afganistan) w 2001 r. Koszt budowy ukończonej w 2002 roku wyniósł ponad 55 mln USD.
Wstęp: 60 CNY
By Zgpdszz (Own work) [CC BY-SA 3.0 ], via Wikimedia Commons

Maitreya Buddha

Mieści się na brzegu jeziora Emei niedaleko Xinzhuna Tajwanie i stanowi dość ciekawy sposób sportretowania Buddy. Nie przedstawia smukłego, wysokiego i poważnego Buddy, ale grubiutkiego i wesołego, który w rękach trzyma świat. Mierzy 72 metry i jest najwyższym posągiem Maitreya Buddy na Tajwanie.  Zwany jest również pomnikiem śmiejącego się Buddy, bo jego postura wydaje zanosić się od śmiechu.
Via Pinterest Liana Lee

Posąg Guanyin w Sanya

W sumie to wyjątek, bo nie przestawia Buddy a buddyjską boginię miłosierdzia Guanyin. Mierzy 108 metrów wysokości i znajduje się na wyspie w mieście Sanya w chińskiej prowincji Hajnan. Jest to obecnie czwarty pod względem wysokości wolno stojący monument na świecie oraz najwyższa statua bogini Guanyin na świecie. Budowa trwała 6 lat, posąg ukończono w 2005 roku. Bogini stoi na postumencie z kwiatu lotosu, ukazana jest w troistej postaci, symbolizując kolejno mądrość, współczucie i pokój[3]. Jedną twarzą zwrócona jest w stronę lądu, a dwiema na Morze Południowochińskie, udzielając w ten sposób symbolicznego błogosławieństwa całemu światu.
Wstęp: CNY150
Autor: Hostage820 (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 ], Wikimedia Commons

Głowa Buddy w Ayutthaya

W starożytnej stolicy Syjamu (Tajlandii) kryje się równie nietypowy Budda, bowiem przedstawia tylko jego głowę. Położony jest na terenie świątyni Wat Mahathat w  Ayutthaya (ok. 80 km od Bangkoku), która została wybudowana w XIV wieku a następnie zniszczona do ruin w 1767 roku przez birmańską armię. Do lat. 50 XX wieku teren świątyni pozostawał opuszczony, następnie postanowiono ją odrestaurować. Nikt dokładnie nie wie jak sama głowa Buddy znalazła się pośród plątaniny pnączy i korzeni drzew. Jedna teoria mówi, że po prostu w czasie kiedy świątynia była zaniedbana drzewa po prostu obrosły głowę, inna mówi o złodzieju, który chciał przenieść głowę i ją ukryć, jednak nie dał rady przenieść jej przez mury i ją porzucił. Niezależnie od teorii głowa robi niesamowite wrażenie

Wstęp: 50 THB
Przydatne: wskazówki dojazdu

Ushiku Daibutsu

Ostatni na liście, jeden z najwyższych posągów Buddy na świecie, stoi w Ushiku w Japonii, Został ukończony w 1993 r., ma 120 m wysokości. Punkt obserwacyjny znajduje się na 85 metrze. Statua przedstawia Buddę Nieograniczonego Światła i jest pokryta brązem. Ushiku Daibutsu został wybudowany w celu uczczenia rocznicy urodzin mnicha Shinrana, założyciela Prawdziwej Szkoły Czystej Ziemi.
Wstęp: 800 yen
Przydatne: wskazówki dojazdu
Interesuje Cię Buddha? Planujesz odwiedzić jedno z miejsc na liście? Masz pytania, na które nie ma odpowiedzi w tekście? Koniecznie daj znać w komentarzu! A jeśli spodobał Ci się ten wpis i uznasz go za wartościowy, będzie mi miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi korzystając z kolorowych przycisków poniżej. Dziękuję!
Zapraszam Cię również na mój fan page na Facebooku Kto podróżuje ten żyje dwa razy, skąd dowiesz się gdzie aktualnie jestem i dokąd się wybieram. Do zobaczenia!

5 komentarze to “TOP 10: Posągi Buddy na świecie”

  1. Skąd to zainteresowanie posągami Buddy? Co jest dla Ciebie fascynującego w posągach Buddy? Pytam z ciekawości 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.