Skip to main content

Praca w turystyce. Zawód: animator

A czy w hotelu będą animacje po polsku dla dzieci?” To jedno z ważniejszych pytań, przede wszystkim rodziców, wybierających się na rodzinne wakacje. Przy wyborze oferty nie bez znaczenia jest fakt, że można pociechę podczas urlopu zostawić na kilka godzin pod opieką polskojęzycznych animatorów i samemu dać drapaka do morza/basenu/baru 🙂 A kim dokładnie jest ten animator, z którym zostawiamy dzieciaki i na czym dokładnie polega jego praca? Dziś dowiecie się tego wszystkiego od Kariny, która spędziła kilka sezonów pracując z dzieciakami jako animatorka.

Profil zawodowy

Animator to osoba, która ”ożywia”. Termin ten wywodzi się z języka łacińskiego i doskonale odzwierciedla ducha pracy animatora. Animator to osoba, która kreuje pozytywną atmosferę w hotelu. Głównym zadaniem animatora jest prowadzenie zajęć sportowo – rekreacyjnych, integracja gości i zachęcanie ich do wspólnej zabawy, oraz przygotowywanie wieczornego show i mini disco dla dzieci. W  mini – clubie zazwyczaj każdy dzień ma swój motyw przewodni i każdy element zajęć ukierunkowany jest na dany temat, np. Jungle Day – dzieci malują kolorowanki ze zwierzętami, organizuje się mały piknik poza mini clubem (co już same w sobie jest atrakcją dla dzieci), a tło stanowią gry rekreacyjne dostosowane do wieku klubowiczów. Po południu odbywają się mini konkursy, w których dzieci mogą wygrać drobne upominki, a nawet zdobyć medal i być nim uhonorowane na głównej scenie podczas mini disco. Kolokwialnie mówiąc animator to taka osoba, której „wszędzie jest pełno”, można zobaczyć ją na basenie, plaży i boisku a czasami podczas dyskoteki na mieście.

Bohaterka

Karina, 3 lata pracy w zawodzie animatora w biurze podróży zajmującym się wycieczkami szkolnymi oraz u dużego touroperatora w sezonie 2012 w Hiszpanii.

Jakie trzeba mieć predyspozycje?

Osoba pracująca jako animator powinna być osobą towarzyską, uśmiechniętą i zwyczajnie lubić ludzi. Ważną umiejętnością jest również współpraca w grupie, kreatywność i zdolności negocjacyjne, gdy na przykład trzeba coś wspólnie z grupą innych animatorów przedyskutować, przemyśleć, aby animacje były oryginalne i podobały się gościom. W  hotelu w ciągu sezonu zdarzają się różne sytuacje. Goście, którzy przyjeżdżają do hotelu, pochodzą z innych państw, czasami zupełnie odmiennego od europejskiego kręgu kulturowego. Czasami nawet  małe niezrozumienie klienta oraz bariera językowa mogą wywołać konflikt. Animator jako osoba kreująca pozytywną atmosferę w hotelu powinna być wyważona i odporna na stres, łagodzić takie sytuacje, jeśli jest to możliwe.

Czego można się spodziewać? 

Animacje, to przede wszystkim ciężka praca fizyczna od godzin porannych do późnego wieczoru. W sezonie animator pracuje 6 dni w tygodniu średnio 8-10 godzin dziennie od około 3-6 miesięcy, w międzynarodowej grupie ludzi, z którymi spędza czas zarówno w pracy, jak i poza nią. W hotelu animacje można podzielić na trzy sekcje: animacje dla dzieci i młodzieży (zajęcia w mini clubie, maxi clubie), animacje sportowe (gry rekreacyjne, zajęcia na basenie, gimnastyka) a także animacje wieczorne (tzw. show), w którym biorą udział praktycznie wszyscy animatorzy. Część animatorów pracuje na scenie, podczas gdy inni czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i umilają gościom czas rozmową.

Wynagrodzenie i czas pracy

Zarobki są uzależnione od stażu i doświadczenia animatora. Pracodawca oferuje zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie oraz pensję wahającą się od ok. 1900-2500 zł za miesiąc pracy netto. Dodatkową zaletą pracy jest możliwość poznania ludzi praktycznie z całego świata, podszlifowania języka i głębszego poznania regionu/wyspy/kraju, w którym się przebywa.

Najfajniejsze momenty

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie ucieszyłaby się gdyby ktoś powiedział, że świetnie się z nami bawił i na pewno wróci za rok. Klienci bardzo często w podzięce za świetną zabawę wręczają animatorom różne słodkie upominki: czekoladki, batoniki, czasami zdarzają się napiwki, dzieci rysują podobizny animatorów i wręczają je na koniec wyjazdu. Dopytują się o to, gdzie będziemy pracowali za rok, w jakim hotelu, miejscu. Niejednokrotnie znajomości zawarte na destynacjach  przeradzają się w wieloletnie relacje w Polsce. Prawie zawsze klienci proszą o kontakt mailowy czy  telefoniczny.

Trudne sytuacje

Praca animatora jest bardzo wymagająca fizycznie. Pracuje się w gorącym klimacie, w wysokiej wilgotności, od rana do wieczora i po kilku tygodniach pracy, człowiek powoli opada z sił. Większość ludzi utożsamia animatorów  z pełnymi energii, wiecznie uśmiechniętymi, młodymi ludźmi. A każdemu z nas przydarzają się gorsze dni, osłabienie fizyczne, a mimo wszystko na co dzień musimy być uśmiechnięci i pełni energii.

Przepis na sukces

Niezawodną receptą jest uśmiech i chwila relaksu z dala od zgiełku hotelowych animacji. Człowiek po prostu musi się wyciszyć, uspokoić. Temu też służy dzień wolny, podczas którego, możemy robić to, na co mamy ochotę. Ważną sprawą jest też odpowiednia dieta i sen gdy to tylko możliwe, pozwalający na szybką regenerację organizmu.

Najciekawsza historia

Było ich bardzo wiele i trudno wybrać coś najciekawszego, ale przypomina mi się pewna Pani (z Rosji), w pięknym, białym dresie i dużych, okularach przeciwsłonecznych , która chciała poczuć się gwiazdą i wskoczyła na scenę podczas wieczornych animacji, a nasz manager animacji, grzecznie pociągnął ją za rękaw i wyprosił ze sceny 🙂

Jak się przygotować?

W związku z tym, iż coraz więcej polskich gości dopytuje się o animacje w języku polskim, zwłaszcza dla najmłodszych pociech, czołowi touroperatorzy coraz częściej organizują szkolenia samodzielnie. Przygoda z animacją, zaczyna się już od przygotowania ciekawego CV oraz wypełnienia ankiety, w której organizator dopytuje się o nasze zainteresowania, wyobrażenia o pracy animatora, doświadczenie w pracy w turystce, w pracy z dziećmi i znajomość języków. Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna w siedzibie Tour Operatora, a następnym kilkudniowe szkolenie wyjazdowe, na którym poznaje się tajniki pracy animatora, m.in. jak prowadzić zajęcia sportowe, jak wygląda typowy dzień w pracy animatora, co robić w sytuacjach konfliktowych. Po szkoleniu osoba odpowiadająca za animatorów przydziela destynacje.

Gdyby można było cofnąć czas …

… nie cofnęłabym ani chwili. Wszystko to, czego doświadczyłam i kogo poznałam, uczyniło mnie osobą, jaką jestem teraz. Od zawsze marzyła mi się praca w Hiszpanii w prestiżowym biurze podróży, więc spełniłam jedne z moich największych marzeń i cały czas je realizuję, tyle że na innym stanowisku.  Życzę wszystkim Czytelnikom bloga Kto podróżuje ten żyje dwa razy, aby również  spełniali swoje marzenia, nie tylko podróżnicze.
Rozważasz pracę w turystyce? Masz pytania, na które nie ma odpowiedzi w tekście? Koniecznie daj znać w komentarzu! A jeśli spodobał Ci się ten wpis i uznasz go za wartościowy, będzie mi miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi korzystając z kolorowych przycisków poniżej. Dziękuję!
Zapraszam Cię również na mój fan page na Facebooku Kto podróżuje ten żyje dwa razy, skąd dowiesz się gdzie aktualnie jestem i dokąd się wybieram. Do zobaczenia!

Jeden komentarz to “Praca w turystyce. Zawód: animator”

  1. Cześć! Jestem w trakcie szukania animatora na przyjecie dla dziecka, jak na razie znajoma poleciła mi kilku animatorów, którzy byli na Jej przyjęciu, ale wciąż szukam, aby wybrać najlepszych. Na przyjęciu u znajomej, zaprosili animatorów, którzy natychmiast zabawili dzieci, a ich zabawy jak malowanie buzi farbkami czy quizy (zabawa dobra nawet dla dorosłych hihihi) ^^ Dokładniej chodzi o tę firmęklaun@klaunpolska.pl(zostawiam wam kontakt), ktoś coś słyszał?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.