Skip to main content

Sak yant – tajskie tatuaże tradycyjne

Wczoraj wybrałam się na wystawę Magia tajskiego tatuażu Sak Yant w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie i choć interesuje się tym tematem od dawna, dowiedziałam się kilku ciekawy rzeczy, którymi chciałabym się z Wami podzielić. Czym właściwie są sak yanty? Sak yant to wykonywane przez buddyjskich mnichów (w założeniu) tradycyjną metodą tatuaże-amulety, kórych nazwa oznacza dosłownie święty tatuaż (sak=nakłucie, tatuaż, yant=yantra, święty symbol). Sam w sobie tatuaż nie jest amuletem, staje nim dopiero po specjalnej pobłogosławieniu. Najbardziej jednak fascynująca w sak yantach jest metoda ich wykonywania, bowiem nie robi się ich współczesną, elektryczną maszynką do tatuowania, ale na wzór dawnych mistrzów tradycyjnym narzędziem przypominającym długi na ok. 70 cm patyczek zakończony igłą (khem sak). Mistrz (ajarn) nakłuwa skórę rytmicznie, raz koło razu wprowadzając tusz pod skórę. De facto jest to ta sama metoda, którą stosują współczesne maszynki, jednak odbywa się to znacznie wolniej.

Tajskie tatuaże – kto i gdzie je wykonuje?

Mnich buddyjski, który zajmuje się wykonywaniem magicznych tatuaży zwykle musi spędzić w świątyni, takiej jak na przykład Wat Bang Phra około godzinę drogi od Bangkoku, ok. 5-6 lat by posiąść wszystkie tajniki sztuki tradycyjnego tatuażu. W Tajlandii jest zaledwie kilka świątyń, które uczą tej sztuki, a Wat Bang Phra jest najsłynniejszą z nich, Współcześnie poza mnichami jest kilku lokalnych i zagranicznych artystów, którzy doprowadzili wykonywanie świętych tatuaży do perfekcji, co nie jest żadnym uchybieniem dla sak yantów, bowiem nie jest aż tak ważne kto je wykonuje, ale moc zawarta w samym wzorze i jego mantrze. Świeccy mistrzowie zwani są prahm a pustelnicy to ruesi, tatuują oni w buddyjskich świątyniach lub prywatnych sanktuariach, zwanych samnak.

tatoobooster.blogspot.com

Tajskie tatuaże – narzędzia

Współcześni mistrzowie używają tradycyjnego narzędzia, ale również jednorazowych igieł czy lateksowych rękawiczek. Jednak niektórzy wciąż do tej pory sami przygotowują barwniki, które dla wzmocnienia magicznych właściwości zawierają prochy dawnych mistrzów, zioła czy jad skorpiona. Wykonuje się także sak yanty sezamowym olejem, który po kilku dniach staje się niewidoczny. To rozwiązanie współcześnie stosuje wiele kobiet oraz mężczyzn, których praca nie pozwala na widoczne tatuaże-amulety. Sam proces tatuowania jest swego rodzaju ceremonią i podlega tradycyjnym zasadom.

Thai Guide to Thailand

Rytuał wykonania tajskiego tatuażu

Dla osób poddających się tatuażowi jest on często rozwiązaniem wszystkich problemów, wydarzeniem więc najważniejszym w życiu, na które można zaprosić członków rodziny. Należy na kolanach przynieść swojemu mistrzowi ofiarną tacę pan kroo, zawierającą dary oraz datek pieniężny. Ajarn przyjmuje tacę, błogosławi ją, następnie przywołuje duchy mistrzów i błogosławi igłę. Tatuowany rozpoczyna modlitwę, a ajarn odczytuje jego aurę, dobiera odpowiedni wzór i miejsce jego wykonania. Poza motywem tatuaż składa się również z świętej sentencji lub zaklęcia (katha khom). Gdy wzór jest już na skórze ajarn musi go aktywować i pobłogosławić święconą wodą. Od tego momentu wytatuowany staje się uczniem, którego wiąże z mistrzem specjalna więź. Oznacza to również przestrzeganie w życiu zasad moralnych (nie zabijaj, nie krzywdź innych, nie kradnij, nie cudzołóż, nie przyjmuj używek itp.), w przeciwnym razie tatuaż straci swą ochronną moc.

Motywy Sak Yant

Motywów są setki, najczęściej pojawiają się motywy świątynne, z hinduistycznymi postaciami lub zwierzęce: tygrysy, gekony itp. Kilka przykładów znajdziecie poniżej:

Hanuman Yant 

Przedstawia hinduskiego Boga Małpy, wcielenie Sziwy, jednego z bohaterów w hinduskim eposie Ramajana. Tajska wersja Ramajana jest znana jako Ramakien. W tej opowieści, Hanuman poświęcił się Panu Ramie w walce ze złem. Hanuman czczony jest przez wielu ludzi jako symbol fizycznej wytrzymałości, wytrwałości i poświęcenia. Hanuman Yant często zdobi ludzi urodzonych w roku Małpy.

Hah Taew Yant

Dzięki takim gwiazdom jak Angelina Jolie jest jednym z najbardziej znanych na Zachodzie. Każda z 5 liniami może posiadać inne znaczenie nadając różne korzyści w zależności od wykonującego tatuaż mistrza i życzenia odbiorcy. Hah Taew Yant to dość potężny wzór, który wraz z błogosławieństwem powinien być wykonany przez buddyjskiego mnicha. Mimo, że Hah Taew Yants pozornie mogą wyglądać tak samo, istnieje wiele różnych wersji. Linii hah Taew Yant są w rzeczywistości małe fragmenty zaczerpnięte z buddyjskich modlitw. Błogosławieństwo jakie otrzymuje obdarowany zawiera w sobie zazwyczaj miłosierdzie, powodzenie we wszystkich aspektach życia, urok, szczęście i ochronę przed złymi duchami i wygnanie pecha.

Gao Yord Yant lub 9 Spire Yant

To święty tatuaż o magicznych mocach, które będą chronić i przynosić szczęście obdarowanemu. Ma podobne znaczenie do Hah Taew Yant. Gao Yord Yant zwykle wykonuje się na karku, ale może być także umieszczony w innym miejscu. To geometryczny wzór i reprezentuje 9 świętych szczytów góry Meru, a także zawiera 9 symbolicznych wizerunków Buddy, pokazując, jak ważna jest liczba 9 jest w buddyzmie. Buddowie to owale umieszczone jeden na drugim.

Tiger Yant

Przedstawia tygrysa, który jest symbolem siły i władzy i nic nie staje mu na drodze. Ten tatuaż ma za zadnie przenieść na obdarowanego najlepsze atrybuty tygrysiej natury, jak np. szacunek. W dżungli tygrys ma szacunek wśród innych zwierząt, które poruszają się na bok, ale nigdy nie stoją przed nim. Dla biznesmenów pragnących zostawić w tyle konkurencję i zdobyć bogactwo, jak również dla tych, którzy są urodzeni w roku tygrysa.

Paed Tidt Yant lub Osiem kierunków

Jest świętym geometrycznym wzorem zawierającym osiem mantr napisanych w dwóch koncentrycznych okręgach w centrum motywu. Ponadto zawiera on również osiem wizerunków Buddy. Są to grupy 3 owali, od największego do najmniejszego. Ten tatuaż jest bardzo ważny dla podróżników, bowiem zapewnia ochronę i odpędza złe duchy niezależnie od tego, w którą stronę zdecydujecie się wyruszyć w drogę. Ochronną mantrą jest starożytny skrypt Khmerów zwany jako Khom.

Phra Narai Song Khrut Yant

To kompleksowy yant zawierający trzy postacie z starożytnych hinduskich epopei Ramajany. Ramajana została przyjęta przez Tajów w XVIII wieku, choć Ramajana zawiera historie z mitologii hinduskiej, w buddyjskiej Tajlandii stał się znany jako Ramakien. Rysunek na górze Phra Narai Song Khrut yant jest najwyższym rangą Bogiem wszystkich, Wisznu czy jak nazywał się w tajskiej wersji Ramajany, Phra Narai, ubrany jak łucznik. Phra Narai przedstawiono w trakcie jazdy na grzbiecie Khrut, mitycznego ptaka z ludzką głową. W mitologii hinduskiej i indonezyjskiej Khrut jest znany jako Garuda. Khrut przedstawiony jest w chwili, gdy chwyta w szpony dwa węże. Rysunek na dole to Phra Rahu. W mitologii hinduskiej Rahu jest wąż, ale zazwyczaj przedstawiany jest jako smok bez ciała.

Ganesha yant

Znany z usuwania przeszkód Ganesha, syn Śiwy i Parwati jest chyba najbardziej znanym z hinduskich bóstw, rozpoznawalnym dzięki głowie słonia na ludzkim ciele. Mimo, że Ganesha jest hinduskim bóstwem, czczony jest przez ludzi wielu wyznań a szczególnie przez wielu buddystów w Tajlandii. Każdy element tego wzoru ma swoje znaczenie, które najlepiej opisze ten obrazek:
hyderabad-india-online.com

Wai Kru, czyli Dzień Mistrza

Dla posiadaczy sak yantów najważniejszym świętem w roku jest Wai Kru, czyli Dzień Mistrza, podczas tej ceremonii, odbywającej się w marcu, uczniowie przybywają po błogosławieństwo swoich mistrzów oraz żeby uzupełnić moc swoich tatuaży.
Wystawa zdjęć i rekwizytów do wykonywania tradycyjnych sak yantów w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie przy ul. Solec 24 czynna jest do 11 stycznia 2015 r. w godzinach 11-18:00 od wtorku do niedzieli. Wstęp bezpłatny, można kupić za 10 zł mini album przedstawiający wszystkie piękne zdjęcia wystawy.

Większość zdjęć i obrazków pochodzi ze strony: http://www.thaiguidetothailand.com

I jak Ci się podobają tajskie tatuaże? Rozważasz taki wzór czy jednak tatuaże nie są dla Ciebie? Masz pytania, na które nie ma odpowiedzi w tekście? Koniecznie daj znać w komentarzu! A jeśli spodobał Ci się ten wpis i uznasz go za wartościowy, będzie mi miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi korzystając z kolorowych przycisków poniżej. Dziękuję!
Zapraszam Cię również na mój fan page na Facebooku Kto podróżuje ten żyje dwa razy, skąd dowiesz się gdzie aktualnie jestem i dokąd się wybieram. Do zobaczenia!

7 komentarze to “Sak yant – tajskie tatuaże tradycyjne”

  1. Bardzo interesujący wpis, dużo ciekawych informacji ☺
    W styczniu wybieram się do Tajlandii i chciałam zapytać czy możesz polecić świątynię w której mogłabym wykonać yant?

    1. Niestety wszystkie moje tatuaże wykonałam w Polsce, także konkretnej świątyni z doświadczenia Ci nie polecę, ale poszukaj na forach internetowych, na pewno ktoś to robił. Z tego co wiem dobrym miejscem jest świątynia, w której swój tatuaż wykonała Angelina Jolie. Jednak tatuaż w świątyni to cały proces a nie wizyta jak w salonie tatuażu, więc warto to przemyśleć. Powodzenia!

    1. Takie tatuaże, aby miały swoją moc wykonują mnisi w świątyniach, tak jak podałam w poście. Obawiam się że w Pattaya akurat może być z tym problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.