Skip to main content

JR Pass w Japonii – jak korzystać?

JR Pass to przepustka do świata japońskich szybkich kolei i jeden ze sposobów na zaoszczędzenie w trakcie podróży po Japonii. Jeśli tylko planujecie się dużo przemieszczać na miejscu JR Pass jest właśnie dla Was!
[Pamiętacie, by przed zakupem JR Passa dokładnie zapoznać się ze wszystkimi aktualnymi informacjami na stornie www.jrpass.com. Ten post to jedynie podpowiedzi i z czasem pewne informacje mogą ulec zmianie. Nie traktujcie tego postu jako jedynego źródła informacji nt. JR Pass.] 
JR Pass to wynalazek japońskiego rządu by przyciągać do kraju turystów zagranicznych, bowiem jest on dostępny tylko poza Japonią (zakup online przez stronę www.jrpass.com) i tylko dla zagranicznych turystów podróżujących po Japonii na wizie turystycznej. Japończycy nie mogą korzystać z JR Passa jak również obcokrajowcy pracujący czy studiujący w Japonii, posługujący się inną wizą niż turystyczna.

Zakres obowiązywania JR Pass

JR Pass obowiązuje na:
 • wszystkie szybkie pociągi JR z wyjątkiem dwóch NOZOMI i MIZUHO, ale można się bez nich obejść bez trudu,
 • połączenia regionalne i lokalne, również wewnątrz miast (np. w Tokio – również z/na lotnisko, czy Kioto),
 • Narita Express, czyli z lotniska do centrum Tokio,
 • prom na wyspę Miyajima pod Hiroszimą (gdzie znajduje się świątynia Itsukushima i najsłynniejsza brama torii w Japonii)

Jak działa JR Pass?

JR Pass zamawiacie przez internet na 7, 14 lub 21 dni, którego ceny to odpowiednio 225 EUR, 359 EUR i 459 EUR (dzieci płacą oczywiście mniej). Na początku wydaje się, że to dużo, jednak jeśli uzmysłowimy sobie, że pojedynczy przejazd kosztuje mniej więcej 11.000¥ -15.000¥ (400-530 zł) to szybko zauważycie, że po 2-3 przejazdach taki tygodniowy JR Pass szybko się zwraca.
Dla przykładu kupiłam tygodniowy pass, za który zapłaciłam niecały 1.000 zł – wartość w ¥ wyniosła 29.000¥. Kiedy policzyłam ceny tylko długich odcinków z jakich skorzystałam w trakcie 7 dni wyszło, że wyjeździłam 56.000¥, czyli prawie dwa razy tyle. A jeździłam również połączeniami regionalnymi i lokalnymi, np. w Kioto.

Jak otrzymam JR Pass?

Po złożeniu zamówienia przez internet przesyłkę Fed-ex z JR dostaniecie najpóźniej w ciągu 2-3 dni roboczych. W liście dostaniecie voucher oraz dokładną instrukcję obsługi JR Pass. To wszystko zabieracie ze sobą do Japonii. Po przybyciu zanim zaczniecie korzystać z JR Pass musicie go aktywować. Można to zrobić w biurach na głównych lotniskach, lub na głównych dworcach kolejowych w puntach JR Ticket Office. Aktywacja JR Pass polega na wymianie otrzymanego pocztą vouchera na książeczkę rozmiaru A6, która jest właściwą przepustką do bezpłatnych przejazdów po Japonii. W tym miejscu będziecie musieli poza podaniem swojego numeru paszportu zadeklarować również datę, od której JR Pass ma być aktywny. Ja przykładowo wymieniłam voucher na JR Pass od razu po wylądowaniu na lotnisku Narita w Tokio, jednak jako datę startu wskazałam dzień, kiedy opuszczałam Tokio ruszając w drogę, czyli 4 dni później.
To bardzo ważne, żeby aktywować bilet np. 7 dniowy w odpowiednim momencie. Przykładowo, jeśli jesteście w Japonii 14 dni, ale pierwsze i ostatnie spędzicie w Tokio to nie warto kupować JR Passa na 14 dni, wystarczy na 7 dni i aktywujecie go wyjeżdżając z Tokio. Bilety dzienne na metro wyniosą Was mniej niż 14 dniowy JR Pass, a po Tokio i tak nie da się poruszać wyłącznie liniami JR. Również dojazd z/na lotnisko nie jest bardzo drogi, bo kosztuje tylko ok. 1.000¥ w jedną stronę.
Pamiętajcie również, że aktywowany bilet ważny jest bez przerw przez kolejne 7, 14 lub 21 dni.

I już? Od razu śmigam na pociąg?

Jeśli wybraliście połączenie JR Lines na terenie miasta czy pociąg regional/rapid to tak! Jeśli jednak chcecie skorzystać z połączenia shinkansenem czeka Was jeszcze jeden etap.

Z dniem kiedy JR Pass staje się ważny możecie szykować się do drogi. Z pomocą aplikacji HyperDia na smartfona albo po prostu po przybyciu na dworzec kolejowy sprawdzacie połączenie, które Was interesuje. Następnie udajecie się do JR Ticket Office i podajecie trasę jaka Was interesuje wraz z JR Passem i paszportem. Dzięki temu otrzymujecie bilet z miejscówką. Teraz już tylko wystarczy udać się na peron. Przy przekraczaniu bramek zawsze musicie okazać JR Pass obsłudze (nie przepuszczajcie biletów z miejscówkami przez automaty do biletów). Na krótsze odcinki chodziłam do JR Ticket Office tuż przed odjazdem, jednak na dłuższe, np. Kioto – Tokio brałam bilet z miejscówką dzień wcześniej.
Pociągi są bardzo popularne, nawet wśród Japończyków, którzy muszą płacić pełną cenę. Dlatego jeśli chcecie siedzieć razem albo jechać bez przesiadek, szczególnie w popularnych okresach warto o swój bilet i miejscówkę zadbać wcześniej. Superszybkie pociągi (bullet trains) kursują co kilka – kilkanaście minut, jednak nie narzekają na brak pasażerów.
Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości obejrzyjcie poniższy film o tym jak korzystać z JR Pass:
Wybierasz się do Japonii? Zamierzasz korzystać z JR Pass? Masz pytania, na które nie ma odpowiedzi w tekście? Koniecznie daj znać w komentarzu! A jeśli spodobał Ci się ten wpis i uznasz go za wartościowy, będzie mi miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi korzystając z kolorowych przycisków poniżej. Dziękuję!
Zapraszam Cię również na mój fan page na Facebooku Kto podróżuje ten żyje dwa razy, skąd dowiesz się gdzie aktualnie jestem i dokąd się wybieram. Do zobaczenia!

>

7 komentarze to “JR Pass w Japonii – jak korzystać?”

 1. Mnóstwo przydatnych informacji! Na pierwszy rzut oka skomplikowane, jednak bardzo przemyślany i zachęcający system. Ale ceny powaliły mnie na kolana. Tanio nie jest 🙂 Aczkolwiek będzie to jedna z pierwszych rzezy którą wykonam jeśli dolecę kiedyś do Japonii – podróż shinkansenem!

 2. Dziękuję bardzo za odpowiedź:) czy ewentualnie mogłabym prosić o Twoj numer tel na priv?? Miałabym kilka pytań, a Ty wydajesz się bardzo kompetentną osobą ds.Japonii:)) pozdrawiam Renata. Mogę odezwać się na FB 🙂

 3. Podpowiesz mi może, jak najszybciej dostać się z lotniska Narita na dworzec kolejowy? Konkretnie chodzi mi o miejsce odjazdu shinkansenów (ale chyba pociągi i shinkanseny odjeżdżają z tego samego dworca?? czy mylę się?)
  Zamierzam po przylocie,w tym samym dniu jechać od razu do Hiroszimy i z powrotem cofać się do Tokyo 🙂 Fajny wpis, dziękuję, bardzo pomocny.

  1. Najszybciej i najwygodniej będzie JR Narita Express, którą pokrywa JR Pass. Dworzec jest jeden dla wszystkich pociągów, więc sprawdź tylko który peron. Zanim wsiądziesz do shinkansena idź do ticket office po miejscówkę. Powodzenia!

 4. Fajny opis:) wybieram się do Japonii i zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa. Jak wygląda poruszanie się po samym Tokio linią JR Yamanote Line? Rozumiem, że też wchodzi w zakres biletu JR, ale czy przemieszczając się po centrum Tokio ta linią też za każdym razem muszę się udać do JR Ticket Office i zabrać bilet? Czy wchodzę po prostu do pociągu i przejeżdżam np dwie stacje?? Pozdrawiam, Marta

  1. Poruszając się liniami regionalnymi i lokalnymi nie musisz iśc po miejscówkę. To obowiązuje tylko na shinkanseny. Dzięki za pytanie, dopiszę to w poście!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.