Skip to main content

Kijów na weekend – informacje praktyczne

Pomysł by długi, sierpniowy weekend spędzić w Kijowie, pojawił się wraz z nowym połączeniem tanich linii. Choć wielu znajomych często podróżowało do Kijowa, mnie wcześniej to miasto zupełnie nie pociągało. Z prostej przyczyny: z niewiedzy. Na pewno też Ukraina w ostatnich latach kojarzyła się bardziej z Pomarańczową Rewolucją i zamieszkami niż turystyczna destynacją. Tymczasem wieczne miasto, jak nazywają je sami mieszkańcy Kijowa, to wspaniała nowoczesna metropolia z niesamowitą historią sięgającą V wieku! Tak, tak! To fantastyczne miasto położone na siedmiu wzgórzach, okazało się bardzo fajnym, ciepłym miejscem, o fantastycznym klimacie, w dodatku niezwykle atrakcyjnym cenowo. Jak zaplanować weekend w Kijowie? I czy tam jest na pewno bezpiecznie? Sprawdźcie, jakie jest Miasto Złotych Kopuł.

Czy w Kijowie jest wojna? Bezpieczeństwo

Pierwsza reakcja moich rodziców na to, że jadę na długi weekend sierpniowy do stolicy Ukrainy, brzmiała: Ale przecież tam jest wojna! To są właśnie współczesne media, które najpierw trąbią o takich wydarzeniach jak Euromajdan, ale żeby pociągnąć temat po jego zakończeniu, to już chętnych nie ma. W Kijowie nie ma wojny! Euromajdan, czyli fala protestów przeciwko władzy po odłożeniu podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, które dla wielu zakończyły się śmiertelnie, to jednak już przeszłość. Konflikt zbrojny wciąż toczy się we wschodniej Ukrainie, w rejonie Donbasu, ale to prawie 800 km od Kijowa! Bliżej Kijowa leży Warszawa niż Donbas, poważnie! Stolica Ukrainy jest tak samo bezpieczna jak każda inna europejska stolica, jeśli nie bardziej w tej chwili.

Jak dotrzeć do Kijowa?

Kijów jest fascynującym miastem, w dodatku bardzo tanim, co czyni go idealnym na weekendowy wypad, albo nawet kilka! Położony ok. 780 km od Warszawy, 600 km od Lublina i nieco ponad 860 km od Krakowa jest łatwo osiągalny dzięki nowym połączeniom tanich linii, ale również połączeniom kolejowym i autobusowym.

Samolotem

Pomimo wycofania się z lotów z Polski do Kijowa Ryanair’a, równie atrakcyjne połączenia oferuje konkurencyjna linia WizzAir, która lata bezpośrednio z Lublina, Warszawy, Poznania, Wrocławia, Katowic i Gdańska na nowe lotnisko Żulany, położone zaledwie 6 km od centrum Kijowa (kod lotniska IEV). Ceny biletów zaczynają się od 134 PLN w obie strony (bez karty WizzAir Discount Card). Ja kupując bilet jeszcze w grudniu (na sierpień) z kartą WDC zapłaciłam 325 zł w obie strony z małym bagażem podręcznym. Na stare lotnisko Borispol (KBP) położone ponad 35 km od centrum Kijowa dolecicie z Polski aktualnie bezpośrednio PLL LOT i Ukraine Airlines lub z przesiadką a ceny zaczynają się od ponad 400 zł w obie strony. Czasami można coś trafić w Szalonej Środzie LOT-u, który lata też na lotnisko IEV, jednak ma słabe godziny – przylot do Kijowa po 1:00 w nocy.

Pociągiem

Nie wiem czy w porównaniu do połączeń WizzAir pociąg może wypaść jakkolwiek atrakcyjnie, ale może po prostu lubicie jeździć koleją? Podróż nocnym pociągiem TLK Kiev Express z Warszawy do Kijowa zajmuje ponad 15 godzin i kosztuje … miliony monet. Oficjalna stawka 79,80€, teoretycznie w promocji 43,30€. Jest też bezpośredni i wygodny pociąg dzienny z Przemyśla, który kosztuje 37€ – cena bazowa, a w promocji potrafi kosztować 13,60€. Więcej na stronie Intercity.pl W Polsce bilety do kupienia tylko w kasach międzynarodowych, jednak na stronie ukraińskich kolei można je kupić online (kliknij).

Autobus

Przykładowo z Warszawy do Kijowa kursuje Ecolines, trasa zajmuje między 13:40 h a 14:30 h a bilet kosztuje ok. 150 zł w jedną stronę. Są tańsze opcje mniej znanych przewoźników, jednak wobec alternatywy jaką są samoloty jazda 14 godzin autobusem to rozwiązanie zupełnie nieopłacalne, szczególnie przy weekendowym wypadzie.

Waluta Ukrainy i ceny

Walutą Ukrainy jest hrywna (UAH), która dzieli się na 100 kopiejek. 1 UAH = ok. 0,156 PLN. To punkt, za który pokochacie Ukrainę! Wszystko jest tutaj nieprzyzwoicie tanie! Najdrożej chyba wyszedł nas pokój w hostelu ok. 140 zł za osobę w pokoju 2-osobowym z łazienką za 3 noce. Poza tym ceny jedzenia, napojów, komunikacji są niezwykle atrakcyjne. Przykłady? Proszę bardzo:

 • cola 0,5 l w sklepie = 15 UAH (ok. 2 zł)
 • porządny obiad w Puzatej Hacie (popularnej sieciówce z lokalnymi przysmakami) z napojem = ok. 65-85 UAH (9-12 zł),
 • przejazd metrem lub autobusem = 8 UAH (70 gr)
 • jogurt pitny w sklepie = 15 UAH (ok. 2 zł)
 • cola 0,5 l w kawiarni = 25 UAH (3,5 zł)

Walutę można wymienić już w Polsce, ja zrobiłam to po całkiem przyjemnym kursie 0,156, jednak równie atrakcyjny kurs przedstawił mój bank, kiedy płaciłam kartą czy kiedy wypłacałam pieniądze z bankomatu (Bank Millennium). Dlatego bez obaw możecie zdecydować się na dowolną formę płatności, najmniej chyba opłaci się zabieranie ze sobą euro lub dolarów i wymiana na hrywny.

Komunikacja miejska w Kijowie

Kijów to prawie 3-milionowe miasto, więc ciężko obejść wszystko piechotą. Komunikacja miejska jest łatwa do ogarnięcia, szczególnie jeśli wyposażycie się w pomocne aplikacje jak 2GIS, EasyWay public transport czy po prostu schemat metra w postaci pdf. Rozkłady jazdy są z grubsza owiane tajemnicą, na przystankach autobusów i trolejbusów podane są informacje co ile w danym przedziale godzinowym jeżdżą, jednak czasami można to sobie włożyć w … buty. Bilet na autobus lub trolejbus kupuje się u konduktora, który podejdzie do Was jak tylko wsiądziecie, można zaopatrzyć się czasami w kioskach na przystankach. Za przejazdy marszrutkami, czyli „prywaciarzami” płacicie kładąc pieniądze koło kierowcy. Wsiadając tylnymi drzwiami wystarczy podać przez pozostałych pasażerów pieniądze do przodu. Najpewniejszym środkiem komunikacji będzie metro, bilety (plastikowe żetony) kupicie w automatach albo w kasie. Uwaga: może się zdarzyć, że pani w kasie nie będzie chciała Wam sprzedać więcej niż jednego żetonu, mimo że kupujecie dla osoby obok Was, każde musi kupić bilet oddzielnie.

Przejazd z lotniska do centrum

Lotnisko Kijów-Żulany położone jest zaledwie 6 km od centrum Kijowa, dzięki czemu wygodnie dojedziecie z lotniska i z powrotem komunikacją miejską. Najlepiej dojechać do którejkolwiek stacji metra i dalej przemieszczać się już pod ziemią. Do metra z lotniska dojedziecie trolejbusem 9 (stacja: Uniwersytet) lub 22 (stacja: Szuliawska) lub marszrutką np. 565 a potem już bez trudu dotrzecie do centrum lub swojego miejsca zamieszkania. Wystarczy przyswoić bukwy (litery cyrylicy) i szybko załapiecie co i jak. Z lotniska Borispol podróż Sky Busem 322 zajmuje odpowiednio 15 min z lotniska do stacji metra Kharkivska (można też dojechać do Dworca), a z powrotem 45 minut z Dworca Kolejowego na lotnisko. Bilety można kupić z wyprzedzeniem online, kosztują ok. 136 UAH w obie strony.

Gdzie spać w Kijowie?

Różnorodnych opcji zakwaterowania w Kijowie nie brakuje. Do wyboru macie hotele, hostele, apartamenty i mieszkania na airbnb. Jeśli chodzi o lokalizacje najlepiej zatrzymać się w centrum, blisko Majdanu, w pobliżu metra. Dzięki temu będziecie mogli się szybko i wygodnie przemieszczać po mieście. Ja mogę Wam polecić Hostel Veselka, gdzie wraz z Kami, moją towarzyszką podróży, spędziłyśmy wygodnie 3 noce z pokoju dwuosobowym z łazienką (umywalka, toaleta, bez prysznica, ten dostępny jest w ogromnej wspólnej łazience). Hostel położony jest nad stacją metra Złote Wrota (dosłownie), z której wygodnie podziemiami można przejść do stacji Teatralna. Do Soboru Mądrości Bożej 5 min pieszo, na Majdan schodząc w dół około 10 min pieszo. Hostel bardzo przyjemny, nowocześnie urządzony, w pokoju płaski TV i klimatyzacja. Do dyspozycji gości jest wspólna łazienka, pokój wspólny z kuchnią, salą TV i miejscem do zjedzenia posiłków. WiFi czasem się zawiesza, choć do dyspozycji są aż 3 różne sieci. Hostel mieści się w kamienicy na 3  piętrze (bez windy niestety). Cena za pokój wyniosła ok. 95 zł za noc. Sprawdź wszystkie hotele i hostele w Kijowie.

Co zobaczyć w Kijowie?

Kijów to idealne miasto na weekendowe zwiedzanie, większość atrakcji znajduje się blisko siebie, w dodatku bez trudu dotrzecie do nich komunikacją miejską. Czeka na Was szereg klasycznych atrakcji jak w piękny Sobór Mądrości Bożej, leżący po sąsiedzku imponujący Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach czy Ławra Peczerska. Fani street artu i murali również nie będą zawiedzeni, Kijów muralami stoi i są one przepiękne. Dokładną mapę kijowskich murali znajdziecie tutaj: Kyiv Mural. O wszystkich atrakcjach Kijowa przeczytacie już niebawem w oddzielnym poście. Stolica Ukrainy to również doskonała baza wypadowa, by odwiedzić Czarnobyl i słynną Zonę, utworzoną wokół dawnej elektrowni atomowej, której wybuch 26 kwietnia 1986 roku zmienił świat na zawsze. O tej przygodzie możecie przeczytać tu: Wycieczka do Czarnobyla – zwiedzanie Strefy Wykluczenia.

https://www.instagram.com/p/BXw2w45g6aQ/

Język i ludzie

Jeśli znacie rosyjski na pewno będzie Wam łatwiej się porozumieć na Ukrainie, choć ukraiński różni się od rosyjskiego. W wielu miejscach, szczególnie turystycznych angielski nie będzie problemem, a czasami możecie mówić po prostu po … polsku. Wiele z naszego języka jest dla Ukraińców zrozumiałe, z resztą bardzo nas lubią. Obyczaje są podobne jak u nas, natomiast zwiedzając sobory czy klasztory warto mieć ze sobą chustkę na głowę – dotyczy to oczywiście pań.

Ubezpieczenie

Weekendowy wypad może uśpić czujność, w końcu nie lecimy daleko, tylko na chwilę. Nic bardziej mylnego, szczególnie jeśli wybieramy się do dużego miasta, gdzie szanse, że przydarzy nam się coś niedobrego, są takie same jak w Polsce. Dlatego nie zapomnijcie się ubezpieczyć przed wyjazdem. Za kilka złotych dziennie kupujecie święty spokój i ochronę ubezpieczeniową obejmującą koszty leczenia, następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz bagaż. Karta EKUZ nie obowiązuje na Ukrainie.

Jednym zdaniem

 • Darmowe WiFi jest powszechnie dostępne w parkach, kawiarniach, niektórych stacjach metra, restauracjach (niestety Puzata Hata pod tym kątem kuleje).
 • Wszystkie polskie sieci komórkowe mają roaming na Ukrainie.
 • Różnica czasu względem Polski wynosi +1h.
 • Udając się na Ukrainę nie potrzebujemy wizy.
 • Kontakty i napięcie w gniazdkach jest takie samo jak w Polsce.
 • W Kijowie jest bardzo dużo zieleni miejskiej: parki, skwery – naprawdę nie spodziewałam się tak zielonego miasta.

Jak Wam się podobało w Kijowie? Stolica Ukrainy zrobiła na Was wrażenie? Macie ochotę ją odwiedzić? Koniecznie daj znać w komentarzu! A jeśli spodobał Ci się ten wpis i uznasz go za wartościowy, będzie mi miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi korzystając z kolorowych przycisków poniżej. Dziękuję!

Zapraszam Cię również na mój fan page na Facebooku Kto podróżuje ten żyje dwa razy, skąd dowiesz się gdzie aktualnie jestem i dokąd się wybieram. Do zobaczenia!

22 komentarze to “Kijów na weekend – informacje praktyczne”

 1. Proszę o info odniośnie dojazdu autobusem Poliot z lotniska Boryspol do centrum lub z przsiadąa na stacji metro Harkowskaja.

  1. Od grudnia z Boryspolu jeździ przyjemna kolejka (pesy) do dworca glownego. Koszt 80 hr. Zakup biletu w automacie (bardzo prosto) lub w kasie.

 2. Jedno z moich największych zaskoczeń tego roku. Po pobycie we Lwowie mniej więcej wiedziałem czego sie spodziewać. Ale i tak Kijów mnie naprawdę pozytywnie zaskoczył w każdym aspekcie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.