Skip to main content

Najlepsze muzea w Warszawie – stolica na weekend

Końcówka 2017 i początek 2018 były dla mnie przełomowe jeśli chodzi o życie zawodowe, które postanowiłam wywrócić sobie o 180 stopni. W efekcie podróże zeszły nieco na drugi plan, bo w końcu to hobby, pasja, ale też w dużej mierze fanaberia, a z czegoś trzeba żyć. Dlatego nieco uziemiona zaczęłam odkrywać to, co było w zasięgu ręki, czyli moje własne miasto. Tak zrodziła się mała tradycja zwana „Niedzielą w muzeum”. A które muzea w Warszawie są wg mnie najlepsze? Które koniecznie musicie odwiedzić? Zapraszam na zestawienie, a że tradycja jest dość młoda, poprosiłam o pomoc mieszkających w Warszawie blogerów podróżniczych, i tak oto powstał ranking najfajniejszych warszawskich muzeów.

Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy mieszczące się przy Rynku Starego Miasta to kolejna perełka, którą obowiązkowo musicie odwiedzić. Choć nie wszystkie ekspozycje są jeszcze w pełni gotowe (jak Gabinety zegarów czy opakowań firm warszawskich, otwarte od 9.06.2018), to dotychczasowe zbiory i tak są imponujące a ich zwiedzanie zajmie Wam minimum 3 h. Zaczynamy od … wzięcia bezpłatnego audioguide’a, chyba najlepszego, z jakiego miałam okazję kiedykolwiek korzystać w muzeum. Aksamitny, męski głos (czasami wymieniając się z żeńskim) prowadzi nas przez kolejne sale tak, jakby szedł obok nas, nie tylko w ciekawy sposób opowiadając o kolejnych ekspozycjach, ale również wskazując dokładnie kierunek dalszego zwiedzania. Muzeum Warszawy – brawo!!! Wraz więc z fantastycznym audio przewodnikiem rozpoczynamy poznanie dziejów stolicy Polski od czasów jej powstania do współczesności. Muzeum zajmuje 6 poziomów, a na samej górze czeka punkt widokowy ze bardzo fajnym widokiem na Rynek Starego Miasta. Muzeum, wbrew powszechnym trendom, nie jest przeładowane multimediami. Proste gabloty, przejrzyste infografiki i wysuwane szuflady – to podstawy wszystkich ekspozycji. Przyznaję, że jest to miła odmiana i udowadnia, że nie trzeba naszpikować elektroniką i multimediami muzeum, żeby było interesujące. Bilet warto zachować, ponieważ gdy ruszą pozostałe Gabinety uprawnia on o 50% zniżki na kolejne odwiedziny.

Informacje praktyczne:

Strona internetowa: Muzeum Warszawy

Bilety: ulgowy 15 zł, normalny 20 zł, zniżka na Kartę Warszawiaka -30%! Co więcej, ten sam bilet uprawnia do odwiedzenia Muzeum Warszawskiej Pragi w ciągu 7 dni! O tym muzeum przeczytacie niżej.

Parkowanie/dojazd: Muzeum mieści się na Starym Mieście, więc parkowanie w tych okolicach wymaga supermocy. Polecam wybrać się komunikacją miejską, dojedziemy tu zarówno tramwajami jak i autobusami.

POLIN Muzeum Żydów Polskich

Bardzo długo było na mojej liście, szczególnie, że pracowałam długo po sąsiedzku i budynek powstawał niemalże na moich oczach. Muzeum Żydów Polskich powstało na terenie dawnego getta warszawskiego i dokumentuje bogatą 1000-letnią historię Żydów w Polsce. Od pierwszych śladów na polskich ziemiach przez złoty wiek społeczności żydowskiej w Polsce, czasy przedwojenne, przez zagładę i wszystko, co wydarzyło się po II wojnie światowej. Imponujące są nie tylko zbiory ale również przygotowanie poszczególnych wystaw, wykorzystanie współczesnej techniki, oświetlenia, dźwięków. Nic dziwnego, że POLIN w 2016 roku otrzymał prestiżowy tytuł Europejskiego Muzeum Roku, a to tylko jedna z wielu nagród, również tych skupiających się wokół aspektów architektonicznych. Imponujący, minimalistyczny gmach zaprojektowany został przez team fińskich architektów i moim zdaniem idealnie wpisuje w otoczenie. Od pierwszych minut byłam oczarowana, Galeria Las, od której zaczyna się zwiedzanie, potrafi wprowadzić w klimat i mimo zmęczenia po ponad 3 godzinach zwiedzania, starałam się z każdej epoki, każdej historii wyczytać jak najwięcej. A wiecie co oznacza słowo polin? Z hebrajskiego tu odpoczniesz, a odnosiło się do ziem polskich, na których osiedlili się pierwsi Żydzi.

Informacje praktyczne:

Strona muzeum: www.polin.pl/pl

Bilety: warto kupić online z wyprzedzeniem, do wyboru są konkretne godziny i trzeba się ich trzymać. Na miejscu możecie wypożyczyć audioguide, co serdecznie polecam, bo dzięki temu Wasza wizyta w POLINIE będzie kompletna. Poza tym po jakimś czasie lepiej się słucha opowieści niż czyta kolejne tabliczki.

Parkowanie/dojazd: parking płatny mieści się tuż przy Muzeum, jednak nie ma zbyt wielu miejsc. POLIN mieści się w strefie płatnego (ul. Anielewicza 6, od poniedziałku do piątku) parkowania, bywa kłopot z zostawieniem auta, dlatego śmiało można wybrać komunikację miejską (autobusy 180 i 111 zatrzymują się tuż pod Muzeum, od tramwajów w Al. Jana Pawła można sobie zrobić miły, 10 minutowy spacer).

Muzeum Geologiczne

Zmieniając klimaty na lżejsze, zabieram Was do darmowego Muzeum Geologicznego przy ul. Rakowieckiej 4 z całą masą niesamowitych kamieni, skamielin i minerałów. Nie kręcą Cie takie klimaty? Gwarantuje, że same wnętrza zrobią na Tobie ogromne wrażenie. Zbiory Muzeum Geologicznego są imponujące, obejmują wszystkie epoki i kilka nietypowych atrakcji, jak szkielet mamuta. Szczegółowe opisy i ładnie oświetlone kolekcje gwarantują interesujące popołudnie.

Informacje praktyczne:

Strona muzeum: http://geoportal.pgi.gov.pl/muzeum

Bilety: wstęp jest całkowicie bezpłatny.

Parkowanie/dojazd: parkowanie płatne (pon-pt) przy ulicy, wejście znajduje się od ul. Wiśniowej, w weekend udało nam się znaleźć miejsce prawie pod samym wejściem. Komunikacją miejską najłatwiej dojechać metrem do stacji Pole Mokotowskie i przejść się ok. 5 min.

Muzeum Katyńskie

Poleca Magdalena Bondari, autorka bloga Podróżująca rodzina

Muzeum Katyńskie usytuowane w kaponierze południowej, to pierwszy powiew wielkich zmian, które w najbliższych latach czekają warszawską Cytadelę. Już trwają zaawansowane prace, by bliskimi sąsiadami stały się Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Pamięć o Katyniu jest w dzisiejszych czasach tematem, nad którym warto się pochylić, by nie został on odsunięty w cień przez nowsze wydarzenia rzucające cień. Ekspozycja jest z tych nowoczesnych, symbolicznych i wywołujących ścisk w dołku.Przed wejściem, na placu apelowym, został zasadzony las 90 grabów, nawiązujący do tego na wschodzie. Oddech więc, i wejście. Na dwóch poziomach rozpracowano wszystkie możliwe aspekty zbrodni i kontekstu wokół niej. Dokumenty, tło historyczne, przejmujące pamiątki, nagrania. Nie jest to jednak wyciskacz łez, wywołuje raczej uczucie nostalgii i bezsensu.
Zanim wrócimy do bramy, jeszcze krótki spacer Aleją Nieobecnych, między wysokim murem, a stromą skarpą. Wzdłuż ścieżki rozstawione są obeliski z wypisanymi zawodami. Na końcu, w starej działobitni umiejscowione zostały epitafia, w których została mocno zaznaczona wielokulturowość ofiar zbrodni katyńskiej.
Muzeum Katyńskie stara się o statut martyrologicznego. Jeśli dostanie, to wstęp będzie dozwolony od 12 roku życia.

Informacje praktyczne:

Strona muzeum: www.muzeumkatynskie.pl

Bilety: wstęp do Muzeum jest bezpłatny, można wypożyczyć audioguide za 10 zł.

Parkowanie/dojazd: niewielki parking jest przed muzeum, łatwo jest tu też dojechać komunikacją miejską – Muzeum znajduje się parę minut spacer od stacji metra Dworzec Gdański. Adres Muzeum to Jana Jeziorańskiego 4.

Muzeum Warszawskiej Pragi

Choć urodziłam się na Żoliborzu, od 5 roku życia mieszkam na Pradze Południe, dlatego tak ucieszyło mnie powstanie Muzeum Pragi przy ul. Targowej 50/52. Historia prawobrzeżnej Warszawy zaserwowana jest na wiele interesujących sposobów z wykorzystaniem multimediów. Można odsłuchać opowieści rodowitych Prażan o ich codziennym życiu, o zawodach i biznesach, które na Pradze mieli. Można obejrzeć archiwalne materiały wideo, zdjęcia – również te, które przekazali do Muzeum sami mieszkańcy dzielnicy,by podzielić się wyglądem np. swoich mieszkań. Audioguide jest obowiązkowy (bez dodatkowych opłat), stanowi on fantastyczne uzupełnienie wystawy stałej. Jestem z pokolenia 84., więc Stadion XX-lecia był moim pierwszym  centrum handlowym, gdzie kupowałam adidasy, jeansy, kasety i płyty z muzyką i inne niesamowite kolorowe dobra lat 90-tych. Ale w Muzeum można podziwiać znacznie odleglejsze epoki, niż lata 90-te, w przypadku niektórych ekspozycji cofamy się nawet XVIII wieku. Polecam każdemu, nie tylko mieszkańcom Pragi czy nawet Warszawy. Zbiory przedmiotów z czasów PRL-u napełnią wielu z Was melancholią a niekiedy zdziwieniem, nad tym, jak poszliśmy z techniką do przodu. Retro ma swój klimat!

Informacje praktyczne:

Strona muzeum: http://muzeumpragi.pl

Bilety: na wystawę stałą i czasową kosztuje 15 zł, oddzielnie odpowiednio 10 zł i 5 zł. Bilety można teoretycznie kupić online, jednak mnie się nie udało i bez problemu kupiłam na miejscu. Wstęp bezpłatny w czwartki.

Parkowanie/dojazd: Muzeum mieści się przy ul. Targowej 50/52, parkowanie możliwe jedynie od ulicy, co może być wyzwaniem, szczególnie w weekend. Do Muzeum bez trudu dojedziecie tramwajami: 3, 6, 13, 25, 26, 28, autobusami: 120, 138, 156, 166, 169, 718, 738, 805 lub wszystkimi, które dojeżdżają do Dworca wileńskiego a potem spacerek mniej niż 10-minutowy.

Muzeum Etnograficzne

Poleca Karolina Kania, autorka bloga Ethno Passion

Kultura ludowa wcale nie musi być nudna! Możemy przekonać się o tym odwiedzając Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, które jest jedną z najstarszych placówek tego typu w Polsce. Prezentowane są w nim zarówno wystawy stałe, jak i czasowe. W zbiorach muzeum znajdują się obiekty związane z naszym krajem, polskimi tradycjami, zwyczajami, jak i eksponaty pozyskane podczas badań prowadzonych w Europie, odległych regionach Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej, czy na wyspach Oceanii. Nie opuszczając Warszawy możemy wyruszyć w niezwykłą kulturową podróż dookoła świata! Państwowe Muzeum Etnograficzne to również miejsce wielu wydarzeń: spotkań, seminariów,
koncertów, projekcji filmów, kiermaszów. Na deser – dosłownie – warto zatrzymać się w muzealnej kawiarni Bílý Koníček (po czesku „biały konik”). Piękne wnętrza lokalu łączące ludowość z nowoczesnym designem pozwalają wyciszyć się i odpocząć po zwiedzaniu, a przed powrotem na pędzące ulice miasta.

Informacje praktyczne:

Strona muzeum: www.ethnomuseum.pl

Bilety: bilet na wystawy czasowe, upoważniający również do wejścia na wystawy stałe kosztuje 20 zł/10 zł, tylko na wystawę stałą 12 zł/6 zł. Muzeum dla dzieci płatne oddzielnie, natomiast w czwartki Muzeum Etnograficzne można zwiedzać za darmo (z wyłączeniem wystaw czasowych oraz Muzeum dla dzieci).

Parkowanie/dojazd: Muzeum Etnograficzne mieści się w ścisłym centrum Warszawy, przy ul. Kredytowej 1. w tygodniu obowiązuje tu strefa płatnego parkowania, a w ogóle miejsc parkingowych jest niewiele. Najlepiej wybrać się tu komunikacją miejską – tramwajem lub autobusem – przystankiem właściwym dla Muzeum będzie Królewska.

Muzeum Neonów

Poleca Kamila Napora, autorka bloga Kami and the rest of the world

Przez lata neony były nieodłącznym elementem przestrzeni miejskiej w krajach Bloku Wschodniego, jednak po transformacji zaczęły masowo zanikać. Dzięki grupie pasjonatów powstało pierwsze w Polsce i jedno z zaledwie kilku na świecie Muzeum Neonów, które chroni przepiękne reklamy świetlne przed zapomnieniem. Muzeum w swoich zbiorach posiada około stu neonów, w tym jedne z najbardziej znanych dzieł z warszawskich ulic. Placówka mieści się na terenie Soho Factory, gdzie również można znaleźć neony porozwieszane na budynkach. Jest to chyba najoryginalniejsze z warszawskich muzeów, tryskające feerią barw, przez co wprawiające w dobry nastrój. Na miejscu można się również zaopatrzyć w ciekawe warszawskie gadżety, m.in. torby, kubki czy książki.

Informacje praktyczne:

Stron internetowa: http://neonmuzeum.org

Bilety: 12 zł normalny, 10 zł bilet ulgowy

Parking/dojazd: Muzeum Neonów znajduje się w budynku 55 na terenie Soho Factory przy ul. Mińskiej 25. Najwygodniej dojechać tramwajami nr 3, 6, 22, 26 do przystanku „Bliska”, a następnie przejść około 5 minut. Innym rozwiązaniem może być dojazd pociągiem do dworca Warszawa Wschodnia, skąd do Muzeum Neonów czeka nas około 10-cio minutowy spacer. Muzeum jest otwarte w pon, śr, czw i pt w godzinach 12-17, w soboty w godzinach 12-18 oraz w niedziele w godzinach 11-17.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Jedno z najważniejszych warszawskich muzeów, pozycja obowiązkowa właściwie dla każdego, nie ważne, czy mieszkasz w stolicy czy tylko zwiedzasz miasto. Muzeum Powstania Warszawskiego było jednym z pierwszych tak naszpikowanych technologią i nowoczesnością muzeów w Polsce. Choć istniało od 1983 roku, to w obecnym kształcie możemy się nim cieszyć od 2004 roku, kiedy otwarto je w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Ciekawa już jest sama lokalizacja – Muzeum mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79. Ekspozycje skupiają się oczywiście na Powstaniu Warszawskim, jednak mamy okazję śledzić również losy powstańców w czasach powojennego terroru komunistycznego oraz w czasach PRL-u. Realistyczne wystawy, przedmioty życia codziennego i wojenne inscenizacje, w tym replika samolotu Consolidated B-24 Liberator, zestrzelonego przez myśliwce Luftwaffe w okolicach Bochni, mieszczą się na nowocześnie przygotowanych ekspozycjach rozłożonych na 3 piętrach. Większość z nich jest bardzo realistyczna i poruszająca, jak np. wystawa poświęcona ludobójstwu na Woli czy replika fragmentu kanałów ściekowych, w których ukrywali się Powstańcy. Jedną z atrakcji jest 32-metrowa wieża widokowa, niestety nieczynna podczas mojej wizyty, ale na pewno warto się na nią wybrać, jeśli tylko będzie okazja. Jedną z najbardziej wzruszających wystaw są powstańcze opaski, niekiedy zakrwawione, umieszczone na szklanej ścianie w pionie windy.

Muzeum Powstania Warszawskiego to jedno z najpopularniejszych w Warszawie, żeby nie powiedzieć w całej Polsce. Autokary wycieczkowe w tygodniu i w weekendy przywożą tu setki odwiedzających, dlatego niestety sporo elementów ekspozycji jest zużyte i wymaga naprawy. Podejrzewam, że przez ciągły ruch władzom muzeum brakuje czasu na większe naprawy, a szkoda, bo czasami niedziałające instalacje tylko potrafią zirytować. Niemniej jednak, jest to pozycja obowiązkowa podczas zwiedzania Warszawy, niezależnie od tego, czy jesteśmy Warszawiakami czy turystami.

Informacje praktyczne:

Strona muzeum: https://www.1944.pl

Bilety: ceny biletów to 20 zł bilet normalny i 16 zł bilet ulgowy, w niedzielę wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Parking/dojazd: wejście do Muzeum znajduje się przy ul. Przyokopowej, przy której zaparkowanie graniczy z cudem. Muzeum mieści się w strefie płatnego parkowania, w otoczeniu biurowców, więc nigdy nie ma tu miejsc, by zostawić auto. Dlatego by zaoszczędzić sobie nerwów polecam wybrać się komunikacją miejską, najwygodniej tramwajami 24, 22, 1, 11.

Centrum Nauki Kopernik

Polecają Tati i Michał, autorzy bloga Poszli-Pojechali

Centrum Nauki Kopernik powinien odwiedzić każdy chociaż raz. A najlepiej częściej, bo ekspozycje, wystawy, warsztaty i laboratoria zmieniają się regularnie – szkoda byłoby coś pominąć. Mimo, że mam wrażenie, najczęściej odwiedzają je rodziny z dziećmi, gwarantuję, że nikt nie będzie tam się nudził. Byłam zachwycona ekspozycjami, które tłumaczyły prawa fizyki, chemii, grawitacji i inne zjawiska, występujące na Ziemi i w kosmosie, w tak prosty, zrozumiały sposób, i dla dzieci, i dla dorosłych. Co więcej, można wziąć czynny udział w sprawdzeniu, jak pewne procesy zachodzą i co będzie “jeśli”. Spacer po Centrum zajmuje co najmniej kilka godzin, bo zabawa nauką niesamowicie wciąga i niekiedy zaskakuje. Przy Centrum działa też Planetarium – na wspomnienie o spacerze po Gwiezdnym niebie nadal kręci mi się w głowie. Świetne miejsce dla amatorów astronomii i marzycieli 🙂 Gigantyczne kolejki przed wejściem dawno zniknęły, a możliwość sprawdzenia programu i kupna biletów online ułatwia wybór atrakcji na sobotę lub niedzielę.

Informacje praktyczne:

Strona muzeum: http://www.kopernik.org.pl

Bilety: podstawowy bilet do CNK kosztuje 27 zł – normalny i 18 zł – ulgowy, jeśli chcecie dodatkowo skorzystać z weekendowych zajęć w Laboratoriach MINI Lab trzeba dopłacić 9 zł. Wejście do Planetarium jest płatne oddzielnie: seanse 2D 22 zł/16 zł, seanse 3D 27 zł/21 zł, koncerty 30 zł.

Parkowanie: obok Kopernika znajduje się niestrzeżony parking dla samochodów osobowych – płatny 5 zł/godz. 7 dni w tygodniu. Parking ten otwarty jest w godz. 7.00–21.00 od pon. do czw. oraz w godz. 7.00–22.00 od pt. do niedz. Można też parkować wokół Kopernika w miejskiej płatnej strefie parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00. W soboty i niedziele parkowanie tam jest bezpłatne.

Muzeum PRL-u

Poleca Kasia Tutko, autorka bloga Połącz kropki

W Muzeum Czar PRL możemy odbyć podróż w czasie. W tym miejscu poznamy dokładniej blaski i cenie życia w PRL. W muzeum znajdziecie mnóstwo pamiątek i symboli z tamtych nie tak dawnych czasów. Muzeum nie jest duże, ale jest jest po brzegi wypełnione ciekawymi eksponatami. Zwiedzić możemy gabinet polityczny, którego ściany obklejone są plakatami propagandowymi. Moim ulubionym pomieszczeniem był pokój wypełniony starami zabawkami i rzeczami szkolnymi. Tuż przy kasie zobaczyć możemy namiastkę Baru Mlecznego, a nawet skosztować słynnej oranżady i zagrać w stare gry. Klasyczna lada, lodówka i waga tylko przypominają sklepy z dawnych lat. Duże wrażenie zrobiły także kartki na mięso oraz bony na jedzenie. Stare radio i kasety przypominały mi wakacje u dziadków w dzieciństwie;) Tak naprawdę bez końca mogłabym opisywać eksponaty, które tam podziwiałam. Szczerze polecam!

Informacje praktyczne:

Strona muzeum: http://czarprl.pl

Bilety: dla dorosłych wstęp kosztuje 8 zł, ulgowy za 5 zł, a dzieci poniżej 3 lat wchodzą za darmo.

Parkowanie: Muzeum mieści się na parterze w dawnej fabryce PZO przy ul. Mińskiej 25 na Pradze, nie obowiązuje tu strefa płatnego parkowania, z parkowaniem nie powinniście mieć większego problemu. Z centrum dojedziecie tu bezpośrednio tramwajem 22 (przystanek Gocławska), są 2 wejścia do Muzeum: od ul. Kamionkowskiej i od ul. Głuchej.

Muzeum Narodowe

Galeria Wzornictwa Polskiego

Niewielka galeria na pierwszym piętrze zawiera eksponaty z życia codziennego Polaków począwszy od 1890 roku. Przedmioty życia codziennego: meble, naczynia, tekstylia, zabawki prowadzą zwiedzających prze kolejne dekady aż do współczesności. Proste ekspozycje (uwaga na skarny ukryte w szufladach pod gablotami, o których nikt Wam nie powie!) podkreślają wzornictwo każdej epoki, w dodatku dla wielu będzie to podróż sentymentalna. Wiele wazoników czy popielniczek, o zabawkach nie wspominając było elementem dzieciństwa osób urodzonych w latach 70. i 80. Wystawa jest niewielka, jednak ma wiele eksponatów, nie tylko tych w witrynach, ale również samych mebli. Przedmioty opisane są numerami, które rozszyfrować można dzięki przewodnikowi po wystawie. Ogromna szkoda, ze szuflady nie są oznaczone numerami z zewnątrz (numery ukazują się dopiero po wysunięciu), bo przewodnik jedno tego nie precyzuje, a poza nami i kilkoma osobami za nami, nikt nie wpadł na to, że w tych szufladach są piękne tekstylia.

Strona internetowa: Muzeum Narodowe – Galeria Wzornictwa Polskiego

Galeria Sztuki XIX wieku

W ramach jednego biletu za 20 zł na wystawy stałe, poza Galerią Wzornictwa Polskiego, można też zobaczyć inne wystawy stałe, np. moją ulubioną, czyli Galerię Sztuki XIX wieku. Pierwotnie była to Galeria Sztuki Polskiej, dziś obrazy w niej zgromadzone stanowią wspólnotę sztuki europejskiej. Poza klasykami Matejki i imponującą Bitwą pod Grunwaldem, w tej Galerii znajdziemy również takie klasyki jak Bociany Józefa Chełmońskiego, Ziemia Ferdynanda Ruszczyca czy Dirce Chrześcijaństwa Henryka Siemiradzkiego. Oczywiście żeby obejrzeć wszystko dokładnie, potrzeba by dobrych kilku godzin, niemniej warto się wybrać chociaż na dwie godziny.

Strona internetowa: Muzeum Narodowe – Galeria Sztuki XIX wieku

Galeria Sztuki XX i XXI wieku

Inaczej Galeria Sztuki Współczesnej- osobiście nie należy do moich ulubionych, mówiąc wprost – rzadko ją rozumiem, jednak i w tej materii zdarzają się wyjątki, które mi się podobają. W kolekcji znajdują się obrazy, rzeźby, grafiki i rysunki z lat 20. i 30., dzieła filmowe polskiej awangardy, fotografie, fotomontaże, wybrane prace z kręgu kultury niezależnej lat 80. a także wideo i performance z ostatniego czterdziestolecia (za opisem Muzeum). Wśród autorów Witkacy, Tamara Łempicka, Natalia Lach-Lachowicz. Galeria może pochwalić się naprawdę imponującymi zbiorami na ok. 700 m kwadratowych.

Strona internetowa: Muzeum Narodowe – Galeria Sztuki XXI wieku

Bilety: cena za bilet na wystawy stałe (wszystkie powyższe i więcej) kosztuje 20 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy), bilety można kupić online na stronie muzeum, wtedy kupuje się je na konkretną godzinę. We wtorki wstęp jest bezpłatny na wystawy stałe. Bilet na jedną wystawę czasową i wszystkie stałe kosztuje 25 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy), bilet na dwie wystawy czasowe i wszystkie stałe kosztuje 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy).

Dojazd: Muzeum Narodowe mieści się nieopodal Ronda de Gaulle’a, dojazd komunikacją miejską będzie najlepszym rozwiązaniem, w tygodniu wokół obowiązuje strefa płatnego parkowania, w weekend bezpłatnie i nie ma większego problemu z miejscami.

I jak Ci się podobało? Przekonałam Cie do odwiedzenia któregoś z warszawskich muzeów? A może masz swoje ulubione, które nie znalazło się w zestawieniu? Daj znać w komentarzu! A jeśli spodobał Ci się ten wpis i uznasz go za wartościowy, będzie mi miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi korzystając z kolorowych przycisków poniżej. Dziękuję!

Zapraszam Cię również na mój fan page na Facebooku Kto podróżuje ten żyje dwa razy, skąd dowiesz się gdzie aktualnie jestem i dokąd się wybieram. Do zobaczenia!

3 komentarze to “Najlepsze muzea w Warszawie – stolica na weekend”

  1. To co wymienione to tylko ułamek tego co mozna zobaczyć w warszawskich muzeach. Proponowałabym jeszcze muzeum domków dla lalek w PKiN, muzeum archeologiczne przy pl. Bankowym, muzeum pieniądza, muzeum sportu i turystyki, muzeum Warszawy na rynku Starego Miasta, muzeum wojska polskiego z oddziałem przy Wierniczej, muzeum motoryzacji w Otrębusach pod Warszawą. Jeśli chodzi o muzeum Pragi to radze zainteresować się też dodstkowymi imprezami organizowanymi przez nich, cyklicznych i z okazji różnych świąt. Muzeum Powstania Warszawskiego jesli z dziećmi to raczej troche starszymi. W Centrum Nauki Kopernik poza wystawami polecam gorąco takie miejsce które chyba nazywa sie Majsternia jesli dobrze pamietam. Mozna z dziećmi porobic fajne projekty przy pomocy takich rzeczy jak słomki, jednorazowe kubki, zszywacze itp. Rewelacujna zabawa.

    1. Warto byłoby dodać jeszcze Muzeum Niepodległości, którego główna siedziba – Pałac Przebendowskich Radziwiłłów znajduję się przy metrze Ratusz Arsenał. To chyba jedyne muzeum w Warszawie, które pokazuje polskie drogi do niepodległości na kilku wystawach stałych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.