Skip to main content

Krokusy w Tatrach – fioletowe łąki pożądania

Szaleństwo, jakie zapanowało w tym roku w Tatrach z okazji kwitnięcia krokusów, w Dolinie Chochołowskiej osiągnęło absolutne apogeum. Myślę, że wielu rodaków odkryło, w jak pięknym kraju żyje i że mamy tak obłędne krajobrazy, których świat może nam zazdrościć. Co prawda to dzikie zainteresowanie groziło pewną dewastacją natury, na szczęście wolontariusze czuwali nad bezpieczeństwem tych, chronionych w końcu, kwiatów. Jedna jeśli wybrać mniej popularne miejsca na podziwianie kwitnących krokusów, można się nimi cieszyć niemalże w odosobnieniu. Ja wybrałam się w drugi weekend kwietnia (14-15.04.2018) wraz z moją przyjaciółką J. z Krakowa na Polanę Kalatówki z widokiem na Kasprowy Wierch. Jak się okazało, była to ostatnia szansa na podziwianie tych drobniutkich, fioletowych kwiatków.

Gdzie podziwiać kwitnące krokusy?

We wstępie wspomniałam o najbardziej znanym miejscu, gdzie podziwiać można kwitnące krokusy, czyli Dolinie Chochołowskiej. Od początku wiedziałam więc, że ja muszę wybrać inne miejsce, dlatego za radą i doświadczeniem mojej przyjaciółki J., wybrałyśmy się na Polanę Kalatówki na południe od Zakopanego, z widokiem na Kasprowy Wierch. A gdzie jeszcze można podziwiać krokusy? Dolina Kościeliska, Przełęcz Przysłop Miętusi, Hala Długa pod szczytem Turbacza, na Białej Polanie, Hali Pisanej, Polanie Olczyskiej. Poza Tatrami krokusy – ponoć te białe również – spotkać można w Gorcach, na Pilsku, w paśmie Wielkiej Raczy czy w Beskidach. Jak widzicie wybór jest spory i nie trzeba się pchać tam, gdzie wszyscy. Wybraliście już miejsce? Świetnie, teraz sprawdźcie jak do niego dotrzeć, poczytajcie czy szlak się łatwy, czy trudny i odpowiednio się do niego przygotujecie.

https://www.instagram.com/p/Bhj4kx4lLpA/

Dojście na Polanę Kalatówki jest bardzo łatwe, ok. 40 minut podejścia pod umiarkowanie strome podejście. Polana Kalatówki leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, dlatego wchodząc do parku należy opłacić wstęp – 5 zł od osoby dorosłej (2,5 zł ulgowy). Samochód zostawiłyśmy w Zakopanem, a do Kuźnic podjechałyśmy minibusem.

Kiedy jechać na krokusy?

Nie da się idealnie przewidzieć, kiedy krokusy pojawią się na polanach. Wszystko zależy od tego, jak długo trwała zima. W 2018 roku najlepiej było jechać w pierwszy weekend 7-8 kwietnia, tydzień później jeszcze było OK, ale to już był naprawdę ostatni moment, by podziwiać krokusy. Kwity te kwitną ok 2-3 tygodnie, więc czasu na ich podziwianie jest niezbyt dużo. Warto zaglądać na portale o tematyce górskiej i kamerki internetowe.

Jeśli chodzi o porę warto też zaplanować wyjazd w tygodniu, bo weekendy naturalnie przyciągają więcej amatorów fioletowych krokusów.

Krokus, czyli szafran?

No tak, bo oficjalna nazwa kroków to szafran spiski. W naturze występuje w kolorze fioletowym lub białym, inne kolory to już hodowlane modyfikacje. Może nie dla wszystkich to jest oczywiste, dla mnie przynajmniej nie było, że krokusy są naprawdę małe. Na większości zdjęć bez ludzi, na tle gór krokusy robią imponujące wrażenie, tymczasem te zdjęcia powstają z perspektywy ziemi, dlatego wyglądają nieco inaczej. Bardzo proszę, pamiętajcie, że krokusy są pod ochroną. Nie wolno ich zrywać a już na pewno rozdeptywać!

 

Jak Ci się podobają krokusy? Dobry pomysł na weekend? Masz swoje miejsce, które możesz polecić, by podziwiać krokusy? Koniecznie daj znać w komentarzu! A jeśli spodobał Ci się ten wpis i uznasz go za wartościowy, będzie mi miło, jeżeli podzielisz się nim z innymi korzystając z kolorowych przycisków poniżej. Dziękuję!

Zapraszam Cię również na mój fan page na Facebooku Kto podróżuje ten żyje dwa razy, skąd dowiesz się gdzie aktualnie jestem i dokąd się wybieram. Do zobaczenia!

5 komentarze to “Krokusy w Tatrach – fioletowe łąki pożądania”

    1. Pewnie wszystko zależy od determinacji 🙂 Ale osobiście szczerze wątpię. Podejście jest umiarkowanie stronę, a dróżki na polanie na szerokość dwóch stóp. Nie polecam z wózkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.